سرسمپلر چیست؟

سرسمپلر

سرسمپلر چیست؟

سرسمپلر، نوک سمپلر و یا تیپ یکی از ابزارهای مصرفی پلاستیکی حجم سنجی آزمایشگاهی است که از پلیمر پلی‌پرولین ساخته می‌شود. سرسمپلرها به تنهایی قادر به انجام پروسه حجم سنجی و جابجایی مایعات را ندارند و برای این کار باید به سمپلر (pipette) متصل شوند. سمپلرها جایگاهی برای نصب سرسمپلر دارند که این قطعه در سر آن جای می‌گیرد و مایعات به واسطه پمپ و با تلمبه طراحی شده درون سمپلر به سرسمپلر وارد شده و از این طریق منتقل می‌شود. بدین ترتیب بدون آلوده شدن سمپلر به مایعات مختلف، می توان با بهره گیری از سرسمپلرهای متعدد مایعات مختلف را با یک سمپلر جابجا و منتقل نمود چرا که سرسمپلرها با توجه به جنس و ساختارشان ماهیت یک بار مصرف دارند و بعد از هر بار جابجایی مایعات می بایست تعویض گردند.

انواع سرسمپلر

بر اساس معیارهای متنوعی می توان سرسمپلرها را دسته بندی نمود که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد.

حجم قابل جابجایی:

با توجه به اینکه سرسمپلرها برای جابجایی حجم های مختلفی طراحی شده اند، سرسملپرهای متناظر با آن ها نیز برای حجم های مختلفی ساخته می شوند.

  • سرسمپلر مخصوص حجم های 0.2 – 2 میکرولیتر: با کارایی در بخش های مولکولی و ژنتیک و عموما با ظاهری شفاف و کریستالی
  • سرسمپلر مخصوص حجم های 0.5 – 10 میکرولیتر: : با کارایی در بخش های مولکولی و ژنتیک و عموما با ظاهری شفاف و کریستالی
  • سرسمپلر مخصوص حجم های 10 – 100 میکرولیتر: با کارایی عمومی و با رنگ های زرد و یا شفاف
  • سرسمپلر مخصوص حجم های 100 – 1000 میکرولیتر: با کارایی عمومی و با رنگ های آبی و یا شفاف
  • سرسمپلر مخصوص حجم های 1 – 5 میلی لیتر: با کارایی در صنایع غذایی و دارویی و با رنگ شفاف
  • سرسمپلر مخصوص حجم های 5 – 10 میلی لیتر: با کارایی در صنایع غذایی و دارویی و با رنگ شفاف

نوع کاربری:

با توجه به اینکه سرسمپلرها در کدام بخش مورد استفاده قرار می گیرند، آن ها می تواندد به صورت استریل، Pyrogen free، Dnase Rnase free باشند.

نوع بسته بندی:

بسته بندی سرسمپلرها می تواند به صورت بسته های 1000 و 500 تایی و یا رک ها ی96 تایی باشد. که معمولا رک های 96 تایی به صورت استریل عرضه شده و در بخش های حساس از جمله مولکولی و ژنتیک مورد استفاده قرار می گیرند.

فیلتر مخصوص:

این تیپ‌ها دارای فیلتر در قسمت فوقانی (نزدیک محل اتصال به سمپلر) هستند. داشتن فیلتر احتمال آلودگی و وجود ذرات معلق و آئروسل را در کار با این سرسمپلرها به صفر می‌‌رساند. از این رو سرسمپلرهای فیلتردار برای فعالیت‌های آزمایشگاهی حساس به آلودگی مانند PCR و تست‌های پزشکی و پزشکی قانونی بسیار مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − ده =

به لیست انتظار بپیوندید ما هنگام رسیدن محصول به انبار به شما اطلاع خواهیم داد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر بگذارید.
Call Now Button